لجستیک معکوس

تعاریف، چالش ها و پیشنهاد ها در لجستیک معکوس، صنعت بهینه، چرخه تولید

لجستیک معکوس

لجستیک معکوس

۵
(۳)

لجستیک معکوس مجموعه فعالیت هایی است که پس از فروش محصول برای بازپس گیری ارزش و پایان دادن به چرخه عمر محصول انجام می شود. معمولاً شامل بازگرداندن یک محصول به سازنده یا توزیع کننده یا ارسال آن برای سرویس، بازسازی یا بازیافت است. لجستیک معکوس گاهی اوقات زنجیره تامین پس از فروش، لجستیک پس از فروش یا رتروژیستیک نامیده می شود.

 

فرآیندهای پس از فروش که یک محصول می تواند در لجستیک معکوس متحمل شوند، متعدد است و شامل موارد زیر است:

 

 •     ساخت مجدد — بازسازی محصول با استفاده مجدد، تعمیر یا قطعات جدید؛
 •     نوسازی — فروش مجدد کالای برگشتی که تعمیر یا تأیید شده و در شرایط خوبی است.
 •     سرویس دهی — دسته وسیعی که شامل خدمات مشتری، تعمیر در محل و بازگرداندن محصول می شود، مانند صدور مجوزهای بازگشت کالا.
 •     مدیریت بازده؛ بازیافت و مدیریت زباله؛ مدیریت گارانتی؛ و مدیریت انبار.
لجستیک معکوس

لجستیک معکوس

 

در ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله لجستیک را مطالعه فرمایید و سپس به این مقاله مراجعه فرمایید.

 

بهبود لجستیک معکوس

 

مانند سایر فرآیندهای مدیریت زنجیره تامین (SCM)، لجستیک معکوس را می توان با برنامه ریزی، مدیریت و اجرای بهتر، کارآمدتر و سودآورتر کرد و جزء کلیدی مدیریت چرخه عمر خدمات (SLM) است.

 

لجستیک معکوس می تواند تاثیر قابل توجهی بر سود شرکت داشته باشد، چه خوب و چه بد. برای مثال، سیاست‌های بازپرداخت سخاوتمندانه می‌تواند توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان را تشویق کند تا سهام بیشتری را نسبت به آنچه که انتظار فروش دارند سفارش دهند که می‌تواند هزینه‌های موجودی را برای تولیدکنندگان افزایش دهد. دفع صحیح محصولات می تواند جریمه های ناشی از عدم رعایت مقررات زیست محیطی را به حداقل برساند.

 

همان فناوری‌های SCM و تجارت الکترونیکی که در انتقال محصولات به مصرف‌کنندگان (معروف به لجستیک پیشرو) در لجستیک معکوس، از جمله بارکدها و اسکنرهای مورد استفاده برای ردیابی برگشت‌ها، سیستم‌های جابجایی مواد در انبارها و تبادل الکترونیکی داده‌ها (EDI) برای انتقال اسناد بین ارائه دهندگان زنجیره تامین استفاده می‌شوند.

 

به گفته برخی کارشناسان، فروشندگان نرم افزارهای SCM و ERP در ابتدا در پشتیبانی از لجستیک معکوس کند بودند، اما اکثر فروشندگان در حال حاضر برخی از ویژگی های لجستیک معکوس را در مجموعه خود گنجانده اند. البته تعدادی از فروشندگان در آن تخصص دارند. ارائه دهندگان تدارکات شرکت ثالث (۳PLs) نیز خدمات لجستیک معکوس را ارائه می دهند.

تمام مواردی را که باید در مورد لجستیک معکوس بدانید، از جمله انواع لجستیک، فرآیند درگیر، مراحل، مزایا، چالش ها و نحوه استفاده از لجستیک معکوس برای ایجاد ارزش افزوده برای کسب و کار خود را باید بیاموزید. به‌علاوه، درباره آنچه برای موفقیت در لجستیک معکوس و کاهش هزینه‌های ناشی از محصولات برگشتی لازم است، مشاوره دریافت کنید.

 

در این مقاله:

 

    لجستیک معکوس گام به گام توضیح داده شد

    شش استراتژی برای بهینه سازی لجستیک معکوس

    لجستیک معکوس و زنجیره تامین

 

لجستیک معکوس چیست؟

تعریف کامل لجستیک معکوس، طبق گفته شورای مدیریت لجستیک، فرآیند پیاده‌سازی، کنترل و برنامه‌ریزی جریان مقرون‌ به‌صرفه کالاهای نهایی، مواد اولیه و موجودی در فرآیند است. این جریان از نقطه مصرف (یعنی مشتری) به نقطه مبدأ (یعنی سازنده) برای دفع صحیح آنها یا بازپس گیری ارزش است.

لجستیک معکوس در واقع بخشی از گستره ی زنجیره تامین است که کالاهایی که در اختیار مشتریان است را از آن ها به فروشندگان یا تولیدکنندگان باز می گرداند. وقتی که مشتری محصولی را دریافت می کند، فرآیندهایی مانند بازگرداندن یا بازیافت نیاز به لجستیک معکوس دارند.

در این تعریف هر گونه تولید مجدد یا نوسازی کالا گنجانده شده است. برخی از نمونه های لجستیک معکوس عبارتند از:

 • مرجوعی کالا توسط مشتریان
 • استرداد کالای فروخته نشده توسط شرکای توزیع به دلیل شرایط قرارداد
 • استفاده مجدد از بسته بندی
 • نوسازی کالا
 • تعمیرات و نگهداری طبق قراردادهای تضمینی
 • تولید مجدد کالا از اقلام برگشتی یا معیوب
 • فروش کالا به بازار ثانویه
 •  بازگشت کالا یا موجودی بیش از حد
 • بازیافت و دفع کالاهای فرسوده

لجستیک معکوس از مصرف کننده نهایی یا بنا بر تعریف بالا از فروشنده نهایی شروع می شود و از طریق شبکه زنجیره تامین به توزیع کننده یا از توزیع کننده به سمت شرکت سازنده ارسال می شود. در برخی موارد لجستیک معکوس می‌ تواند شامل فرآیندهایی باشد که مصرف‌کننده نهایی مسئول دفع نهایی محصول و در شرایط خاص مسئول بازیافت، نوسازی یا فروش مجدد آن باشد.

 

زنجیره تامین و لجستیک معکوس

مدیریت لجستیک بخش کوچکی از مدیریت زنجیره تامین است که جریان کالاها، خدمات، اطلاعات و سرمایه را از مواد خام تا مصرف کننده نهایی ترکیب می کند. در حالی که مدیریت زنجیره تامین یک اصطلاح گسترده‌تر است که با تامین مواد خام، تهیه نیازهای مصرف‌کننده، تبدیل به محصولات نهایی و تحویل به موقع و در پایان مصرف‌کننده و بازگشت و استفاده مجدد مرتبط است (مدیریت لجستیک).

با توجه به محدودیت های خارجی، نوآوری ها و فناوری های جدید و پیشرفت های داخلی؛ مدیریت زنجیره تامین به عنوان یک پیشرفت نسبت به لجستیک تکامل یافته است. این مقاله به شما کمک می کند تا تفاوت بین مدیریت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین را درک کنید.

تفاوت اساسی بین مدیریت لجستیک و زنجیره تامین در این است که مدیریت لجستیک فرآیند یکپارچه سازی و نگهداری (جریان و ذخیره) کالاها در یک سازمان است در حالی که مدیریت زنجیره تامین هماهنگی و مدیریت (حرکت) زنجیره تامین یک سازمان است.

تفاوت دیگر بین لجستیک و مدیریت زنجیره تامین این است که هدف مدیریت لجستیک رضایت مشتری است در حالی که مدیریت زنجیره تامین بیشتر بر مزیت رقابتی تاکید دارد. پیش از این برای تحویل هر کالا یا خدمات به مشتریان نهایی خود، فقط مدیریت لجستیک به کار می رفت، در حالی که مدیریت زنجیره تامین یک مفهوم تکامل یافته و مدرن از همان است.

تفاوت دیگر بین مدیریت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین این است که مدیریت لجستیک فقط یک سازمان را شامل می شود در حالی که چندین سازمان (هماهنگی و همکاری طرف هایی مانند تامین کنندگان، واسطه ها، توزیع کنندگان و مشتریان) با مدیریت زنجیره تامین درگیر هستند.

مهمترین تفاوت دیگر بین مدیریت لجستیک و مدیریت زنجیره تامین این است که مدیریت لجستیک بخش کوچکی از مدیریت زنجیره تامین است در حالی که مدیریت زنجیره تامین یک مفهوم جدید و مدرن است. تفاوت بین SCM و لجستیک در این است که مدیریت زنجیره تامین (SCM) شامل برنامه ریزی، اجرا و ذخیره سازی موثر کالاها و خدمات بین نقطه مبدا و نقطه مصرف برای برآوردن نیازهای مشتری است. در حالی که هدف اصلی مدیریت لجستیک ارائه محصول مناسب در زمان مناسب با همه ویژگی های دیگر است.

تفاوت دیگر بین SCM و لجستیک این است که مدیریت زنجیره تامین (SCM) مجموعه ای از فعالیت های به هم پیوسته مربوط به جابجایی مواد خام به کالاهای نهایی است تا زمانی که به کاربر نهایی برسد. در حالی که مدیریت لجستیک شامل فعالیت هایی مانند انبارداری، بسته بندی مناسب، انجام سفارش، کنترل موجودی و مدیریت انبار است.

تفاوت دیگر بین SCM و لجستیک این است که مدیریت زنجیره تامین یک اصطلاح گسترده تر است که به ارتباط با تامین کنندگان به مصرف کننده نهایی اشاره دارد. در حالی که مدیریت لجستیک فقط با نگهداری و ذخیره سازی کالا همراه است.

لجستیک یک اصطلاح بسیار قدیمی است در حالی که زنجیره تامین به عنوان یک مفهوم جدید تکامل یافته است. مدیریت زنجیره تامین یک افزونه بر مدیریت لجستیک است که هر دو مکمل یکدیگر برای توزیع موثر کالاها و خدمات هستند.

با نیاز روزافزون به مدیران کسب و کار که بتوانند روندهای پیچیده زنجیره تامین جهانی را در سراسر جهان مدیریت کنند، مدیریت موثر زنجیره تامین به عنوان یک مزیت رقابتی ضروری در نظر گرفته می شود. موسسه مدیریت هند، در دنیای ارتباط و سرعت، تخصص در مدیریت زنجیره تامین جهانی را برای دانش آموزان لازم می داند و آنها را قادر می سازد لجستیک، تولید و فرآیندهای دخیل در تجارت را درک کنند. این برنامه های علمی و کسب تجربه در آینده نزدیک، این کشور را قادر می سازد تا در خصوص اقتصاد جهانی و مدیریت زنجیره تامین در بخش های بزرگ، جزو اقتصاد های اول جهانی به شمار آورد.

 

MBA در مدیریت لجستیک و زنجیره تامین

MBA در مدیریت لجستیک و MBA در مدیریت زنجیره تامین برای متخصصان با تجربه متمرکز بر مدیریت زنجیره تامین یک نیاز اساسی است. با هدف توسعه رهبران تجاری آینده، موسسات و شرکت ها به دنبال افرادی با بیش از سه سال تجربه می باشد. این برنامه منحصر به فرد، نقاط قوت اصلی عملیات، مدیریت زنجیره تامین و تجزیه و تحلیل تجاری را بیان می کند. MBA در لجستیک و مدیریت زنجیره تامین جهانی مستلزم تخصص آکادمیک و تجربه است. این برنامه ها به طور منحصربه‌فردی برای اطمینان از کسب ابزارهای تجاری، طرز فکر جهانی و مهارت‌های بین‌فردی برای حرفه‌ای‌ شدن طراحی شده است.

 

چه زمانی از لجستیک معکوس استفاده می شود؟

سازمان ها زمانی از لجستیک معکوس استفاده می کنند که کالاها از مقصد خود از طریق زنجیره تامین به فروشنده و به طور بالقوه به تامین کنندگان برمی گردند. هدف بازیابی ارزش از محصول یا دور انداختن آن است. در سرتاسر جهان، بازیابی سالانه تقریباً یک تریلیون دلار ارزش دارد و با رشد تجارت الکترونیک به طور فزاینده ای رایج شده است.

 

اهداف لجستیک معکوس بازگرداندن ارزش و اطمینان از تکرار خرید مشتریان است. کمتر از ۱۰ درصد از خریدهای داخل فروشگاه، در مقایسه با حداقل ۳۰ درصد از اقلامی که به صورت آنلاین سفارش داده شده اند، بازگردانده می شوند. شرکت ها و تولید کنندگان پیشرو در این صنعت، از ساختار لجستیک معکوس برای ایجاد وفاداری مشتری و تکرار تجارت و به حداقل رساندن ضررهای مربوط به بازده استفاده می کنند.

 

لجستیک معکوس در مقابل لجستیک سنتی

جریان محصولات سنتی با تامین کنندگان شروع می شود و به کارخانه یا توزیع کننده می رسد. از آنجا، کالا به خرده فروشان و مشتریان می رسد. مدیریت لجستیک معکوس از مصرف کننده شروع می شود و با حرکت در جهت مخالف، محصولات را به هر نقطه در طول زنجیره تامین باز می گرداند.

لجستیک معکوس

لجستیک معکوس

زنجیره های تامین به خوبی طراحی شده، به تغییرات پاسخ می دهند و می توانند برخی از الزامات لجستیک معکوس را برطرف کنند. این فرآیند معکوس می تواند محصولات را یک قدم به عقب در زنجیره یا به تامین کننده اصلی بازگرداند. آنها حتی می توانند محصولات برگشتی را به کانال های فروش معمولی یا تخفیفی (مانند بازیافت دهندگان) برگردانند.

فرآیندهای لجستیکی رو به جلو و معکوس

لجستیک معکوس چگونه کار می کند

لجستیک معکوس کالاها را از نقطه پایانی سنتی زنجیره تامین حداقل یک قدم به عقب می برد. این فرآیند می تواند شامل طرح ها و کنترل های مختلفی باشد. برخی از شرکت ها ترجیح می دهند این کار را برون سپاری کنند.

 

فرآیند لجستیک معکوس

فرآیند لجستیک معکوس شامل مدیریت بازده و خرید کالاها و مواد مازاد است. این فرآیند همچنین مسئول رسیدگی به هر گونه نوسازی است. لجستیک معکوس در صنایع مختلف متفاوت است و انگیزه های اقتصادی متفاوتی برای بهبود مدیریت لجستیک معکوس وجود دارد.

 

به عنوان مثال، در صنعت نوشیدنی، فرآیند لجستیک معکوس از ظروف شیر خالی استفاده می کند. شرکت های تولید نوشیدنی می خواهند با استفاده مجدد از ظروف خود ارزش آنها را بدست آورند. این کار نیاز به برنامه ریزی حمل و نقل، مدیریت بارهای حمل و نقل و تمیز کردن و در مواردی بازیافت دارد.

 

در صنعت ساخت و ساز، لجستیک معکوس مواد نجات یافته را به مکان های جدید منتقل می کند و بازیافت می کند. از آنجایی که صنعت ساخت و ساز شیوه های پایدارتری برای کاهش ضایعات اتخاذ می کند، فرصتی برای صرفه جویی در هزینه با استفاده از لجستیک معکوس وجود دارد.

 

در صنایع غذایی، لجستیک معکوس وظیفه بازگرداندن مواد بسته بندی و پالت ها را بر عهده دارد. شرکت ها همچنین باید با محموله های غذایی رد شده برخورد کنند. رد کردن می تواند چالش های لجستیکی را به دلیل تاخیرهایی که منجر به فساد مواد غذایی و نگرانی در این موارد دستکاری می شود، ایجاد کند. انجمن لجستیک معکوس در حال توسعه کدهای ورود (SQRL) ایمن، سریع، قابل اعتماد بر روی بسته بندی است تا اطلاعات دقیق محصول را ارائه دهد و این چالش های لجستیکی را برطرف کند.

 

۵ گام برای لجستیک معکوس خوب

 

    بازگشت را پردازش کنید

    فرآیند بازگشت زمانی شروع می شود که مصرف کننده سیگنال می دهد که می خواهد یک محصول را برگرداند. این مرحله باید شامل مجوز بازگشت و شناسایی وضعیت محصول باشد. این فرآیند همچنین شامل زمان‌بندی محموله‌های برگشت، تأیید بازپرداخت و جایگزینی کالاهای معیوب است.

    برخورد با بازگشت

    هنگامی که محصول برگشتی به محل یا مرکز پردازش متمرکز شما رسید، آن را بررسی کرده و دسته بندی بازگشت آن را تعیین کنید. (توجه: اگر لجستیک معکوس را بهینه کرده اید، باید بدانید که محصول باید قبل از ارسال به کجا برود.) محصولات را بر اساس گزینه های موجود مرتب کنید: تعمیر، فروش مجدد به عنوان محصول جدید، فروش مجدد به عنوان بازگشت، بازیافت، ضایعات یا نوسازی.

    به حرکت بازگشت ادامه دهید

    با ارسال اقلام قابل تعمیر به بخش تعمیرات، ضایعات روزانه خود را کاهش دهید.

    تعمیر

    پس از بررسی کالا/تجهیزات برگشتی و تعیین اینکه آیا قابل تعمیر است یا خیر، آن را به منطقه تعمیر منتقل کنید. اگر قابل تعمیر نبود ممکن است، فروش قطعات قابل فروش و سالم انجام شود.

    بازیافت

    هر قطعه یا محصولی که نمی توانید تعمیر، استفاده مجدد یا فروش مجدد آنها را انجام دهید باید برای بازیافت به منطقه مشخص ارسال شود.

 

انواع لجستیک معکوس

انواع مختلف لجستیک معکوس نیز به عنوان اجزای لجستیک معکوس شناخته می شوند. آنها بر مدیریت بازگشت و سیاست ها و رویه های بازگشت (RPP) تمرکز می کنند و تولید مجدد، بسته بندی، کالاهای فروخته نشده و مسائل تحویل را در نظر می گیرند. سایر انواع لجستیک معکوس برای اجاره، تعمیرات و بازنشستگی محصول به حساب می آیند.

 

اجزای لجستیک معکوس

    مدیریت بازگشت: این فرآیند در وهله اول با بازگرداندن محصول از مشتریان یا اجتناب از بازگشت کالا سروکار دارد. این فعالیت ها باید سریع، قابل کنترل، قابل مشاهده و مستقیم باشند. مشتریان یک شرکت را بر اساس جریان بازگشت و سیاست های بازگشت مجدد آن را قضاوت می کنند. بازگشت مجدد عبارت است از بازگرداندن یک کالا برای بار دوم. اغلب، این بازگشت‌ها باعث ایجاد خط‌مشی‌های بازپرداخت طولانی یا تخفیف می‌شوند، مانند ارائه اعتبار فروشگاه. به عنوان مثال، مشتری کالای مرجوعی را در هنگام ترخیص خریداری می کند، آن را به خانه می برد و متوجه می شود که شکسته است. خط‌مشی فروشگاه معمولاً بازپرداخت را نمی‌پذیرد، اما اعتبار فروشگاه را برای محصول معیوب در نظر می‌گیرد. همچنین زمانی که فروشنده بازپرداخت را رد کرده و آن را بدون بازپرداخت به خریدار پس می‌دهد، امکان بازگشت مجدد وجود دارد. این سناریو ممکن است در مورد موارد سفارشی اتفاق بیفتد.

    خط مشی و رویه بازگشت (RPP): سیاست های مربوط به بازدهی که یک شرکت با مشتریان به اشتراک می گذارد، RPP آن است. این سیاست ها باید قابل مشاهده و سازگار باشد. کارکنان نیز باید به آنها پایبند باشند.

    بازسازی یا نوسازی: نوع دیگری از مدیریت لجستیک معکوس شامل ساخت مجدد، نوسازی و بازسازی است. این فعالیت ها محصولات را تعمیر، بازسازی کرده و دوباره کار می کنند. شرکت ها قطعات یا مواد قابل تعویض و قابل استفاده مجدد را از محصولات دیگر بازیابی می کنند. بازسازی شامل جدا کردن، تمیز کردن و مونتاژ مجدد محصولات است.

    مدیریت بسته بندی: این نوع لجستیک معکوس بر استفاده مجدد از مواد بسته بندی برای کاهش ضایعات و دفع تمرکز دارد.

    کالاهای فروخته نشده: تدارکات معکوس برای کالاهای فروخته نشده، بازگشت از خرده فروشان به تولیدکنندگان یا توزیع کنندگان را کنترل می کند. این نوع بازگشت ها می تواند به دلیل فروش ضعیف، قدیمی بودن موجودی یا امتناع از تحویل باشد.

    پایان عمر (EOL): وقتی محصولی EOL باشد، دیگر مفید نیست یا کار نمی کند. ممکن است محصول، دیگر نیازهای مشتری را برآورده نکند یا با نسخه جدیدتر و بهتر جایگزین شود. تولیدکنندگان اغلب محصولاتی را که عمرشان به پایان می رسد بازیافت یا دور می ریزند. این کالاها می توانند چالش های زیست محیطی را برای تولیدکنندگان و کشورها ایجاد کنند.

    شکست تحویل: با تحویل ناموفق، رانندگان محصولات را به مراکز مرتب سازی باز می گردانند. از آنجا مراکز سورتینگ محصولات را به مبدا برمی گردانند. اگرچه نادر است، برخی از مراکز مرتب سازی ممکن است کارکنانی را برای شناسایی علت شکست تحویل، تصحیح مشکل و ارسال مجدد در دسترس داشته باشند.

    اجاره و لیزینگ: هنگامی که یک قطعه تجهیزات به پایان قرارداد اجاره خود می رسد، شرکتی که مالک محصول است می تواند آن را مجدداً بازاریابی کند، بازیافت کند یا مجدداً مستقر کند.

    تعمیرات و نگهداری: در برخی از قراردادهای محصول، مشتریان و شرکت ها تجهیزات را نگهداری یا در صورت بروز مشکل تعمیر می کنند. در برخی موارد، این شرکت پس از تعمیر، محصولات بازگردانده شده آسیب دیده را به مصرف کننده دیگری می فروشد.

 

پنج Rs لجستیک معکوس چیست؟

 

پنج Rs لجستیک معکوس عبارتند از بازگشت، فروش مجدد، تعمیر، بسته بندی مجدد و بازیافت. شرکت‌ها معیارهایی را برای هر یک از این گزینه‌ها اعمال می‌کنند تا پیشرفت و موفقیت را دنبال کنند. کسب‌وکار شما ممکن است بخواهد نگاهی دقیق‌تر به Five Rs داشته باشد تا فرآیندهای لجستیکی معکوس خود مدیریت و ساده‌تر کند و ضرر و زیان را در آنجا کاهش دهد.

۵ ثانیه را اندازه گیری کنید

 

چند مثال از لجستیک معکوس

در سطح جهانی، شرکت‌ها روش‌های رسیدگی به زباله‌ها را تغییر می‌دهند و زنجیره تامین بخش بزرگی از این ابتکار است. این نمونه‌های لجستیک معکوس بر بازگشت، مبادله و بازیافت تمرکز دارند.

 

افراد بر این باور هستند که بازگشت کالا آسان است و احتمال خرید محصولات از یک شرکت بیشتر است و اگر تجربه بازگشت خوبی داشته باشند، حتی احتمال بیشتری دارد که مشتریان همیشگی شوند. به عنوان مثال، شرکت Home Depot خدمات لجستیک بازگشت را برای خریدهای آنلاین از طریق وب سایت خود ارائه می دهد. در سال ۲۰۲۰، فروش آنلاین این شرکت تقریباً ۱۵ درصد از کل فروش را تشکیل می داد. هنگامی که مشتری کالا را برمی گرداند، یک انتخاب دارد: محصولات را با چاپ یک برچسب آماده شده برای حمل و نقل برگرداند یا آنها را به فروشگاه هوم دیپات تحویل دهد. سپس این اقلام جمع آوری شده به مراکز لجستیک معکوس شرکت ارسال می شود برای این که محصولات دارای نقص و مشکل دار، هدایت و مدیریت شوند و مثلا با بازسازی دوباره به چرخه فروش بازگردانی شوند.

 

خرده فروش Levi Strauss از لجستیک معکوس برای بهبود پایداری چرخه تولید و مصرف در منسوجات استفاده می کند. این کسب و کار شلوار جین را تغییر کاربری می دهد یا الیاف را بازیابی و به مواد خام تبدیل می کند تا شلوار جین جدید بسازد. لوی اشتراوس با همکاری با شرکت های دیگر برای تغییر کاربری، می تواند شلوار جین بازسازی شده را با قیمت مناسب تولید کند.

 

Kohl’s، یک خرده فروش عمده با بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه آجر و ملات، نمونه دیگری از زنجیره تامین معکوس در عمل است. Kohl با آمازون برای پذیرش، نمایش و بازگشت در یک محموله. مشتریانی که ترجیح می دهند کالاهای برگشتی را به صورت حضوری انجام دهند، از این رابطه سود می برند و Kohl’s مشتریانی را در درب فروشگاه خود جذب می کند که ممکن است به طور معمول از فروشگاه های آن بازدید نکنند. Kohl’s همچنین برخی از محصولات آمازون را حمل می کند و در صورت عدم فروش می تواند آنها را به سادگی بازگرداند.

 

برخی از برندهای بزرگ نیز برای رسیدگی به ضایعات به لجستیک معکوس روی آورده اند. Proctor & Gamble، PepsiCo و Unilever به سمت بسته‌بندی‌های قابل استفاده مجدد رفته‌اند که مصرف‌کنندگان می‌توانند آن را بازگردانند. شرکت ها دوباره ظروف را تمیز کرده و استفاده خواهند کرد. حمل‌ونقل و تدارکات برای این شرکت‌ها در حال تکامل است و زمانی که محصولات را تحویل می‌دهند، بسته‌بندی را تحویل می‌گیرند.

 

برخی از شرکت ها مانند GE Healthcare و Cisco در نوسازی، تعمیر و ساخت مجدد کالاهای معیوب یا قدیمی برای مصرف کنندگان تخصص دارند. سیسکو کالاهایی مانند تلفن، روتر و سوئیچ را دوباره تولید می کند. GE Healthcare دستگاه های تصویربرداری و دستگاه های اولتراسوند را بازسازی می کند.

 

مایکروسافت یک ابتکار جهانی بزرگ برای مقابله با پایان عمر دستگاه ها، باتری ها و بسته بندی دارد. بسته بندی محصولات مایکروسافت ۱۰۰٪ قابل بازیافت است و دارای برنامه ای برای بازسازی و استفاده مجدد از رایانه های شخصی است.

 

برخی از سازمان‌ها، کالاهای دارای موجودی بیش از حد را به بازار ثانویه می‌فروشند، مانند فروشگاه‌های کارخانه، فروشگاه‌های ارزان قیمت و تخفیف، و سایت‌های حراج آنلاین. خرده‌فروشانی مانند شرکت‌های TJX (TJ Maxx، Marshalls و HomeGoods) این اقلام مازاد را خریداری می‌کنند و آن‌ها را با قیمتی با تخفیف به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

 

اهمیت لجستیک معکوس برای کسب و کار شما

لجستیک معکوس مهم است زیرا جریان کار آمد کالا را حفظ می کند. این فرآیند باعث کاهش هزینه ها، ایجاد ارزش، کاهش ریسک و تکمیل چرخه عمر محصول می شود.

لجستیک معکوس

لجستیک معکوس

تحقیقات گارتنر می گوید که حدود ۷۰ درصد از کسب و کارها قصد دارند در «اقتصاد دایره ای» سرمایه گذاری کنند. این اقتصاد دایره ای از “لجستیک سنتی” پیروی می کند و سپس از طریق چیزی که گارتنر آن را زنجیره تامین حلقه بسته می نامد ادامه می یابد.

 

اقتصاد دایره ای

بیش از ۱۰۰ تعریف مختلف از اقتصاد دایره ای در متون علمی و مجلات تخصصی استفاده می شود. تعاریف بسیار متفاوتی در استفاده وجود دارد، زیرا این مفهوم توسط گروه متنوعی از محققان و متخصصان اعمال می‌شود. یک فیلسوف علم بر جنبه متفاوتی از این مفهوم نسبت به یک تحلیلگر مالی تأکید دارد. تنوع تعاریف نیز اندازه گیری دایره ای را دشوارتر می کند. تعاریف اغلب بر استفاده از مواد خام یا تغییر سیستم تمرکز دارند. تعاریفی که بر استفاده از منابع تمرکز می کنند اغلب از رویکرد ۳-R پیروی می کنند:

کاهش (حداقل استفاده از مواد اولیه)

استفاده مجدد (حداکثر استفاده مجدد از محصولات و اجزاء)

بازیافت (استفاده مجدد با کیفیت بالا از مواد خام)

به اشتراک‌گذاری خودروهای شرکت‌هایی مانند MyWheels و WeGo به این معنی است که افراد کمتری مجبور به خرید خودروهای خود هستند. این باعث کاهش استفاده از مواد خام (کاهش) می شود. اگر موتور خودرو خراب باشد، می توان آن را تعمیر کرد یا از شاسی و فضای داخلی خودرو برای ساخت یا نوسازی خودروی دیگر (استفاده مجدد) استفاده کرد. زمانی که این قطعات دیگر قابل استفاده مجدد نباشند، می توان فلز، پارچه و پلاستیک قطعات را ذوب کرد تا خودروی جدیدی از آنها ساخته شود (بازیافت).

تفاوت بین اقتصاد دایره ای و خطی

تعاریفی که بر تغییر سیستم تمرکز دارند، اغلب بر سه مورد تأکید دارند که در زیر بیشتر توضیح داده شده است:

 

 • چرخه های بسته
 • انرژی تجدید پذیر
 • تفکر سیستمی

برخی از محققان استدلال می کنند که فراگیری اجتماعی نیز بخشی ضروری از اقتصاد دایره ای است

۱. چرخه های بسته در اقتصاد دایره‌ای، چرخه‌های مواد طبق مثال یک اکوسیستم بسته می‌شوند. چیزی به نام زباله وجود ندارد، زیرا از هر جریان باقیمانده می توان برای تولید یک محصول جدید استفاده کرد. مواد سمی حذف می شوند و جریان های باقی مانده به یک چرخه بیولوژیکی و یک چرخه فنی جدا می شوند. تولیدکنندگان، محصولات خود را پس از استفاده پس می گیرند و آنها را برای یک عمر مفید جدید تعیین می کنند. بنابراین، در این سیستم، نه تنها بازیافت مواد به درستی مهم است، بلکه این مهم است که محصولات، اجزا و مواد خام با کیفیت بالا در این چرخه ها باقی بمانند.

۲. انرژی های تجدید پذیر درست، مانند مواد خام و محصولات، تا زمانی که ممکن است در اقتصاد دایره ای دوام می آورد. سیستم اقتصاد دایره ای از منابع انرژی تجدید پذیر تغذیه می شود. از آنجایی که امکان بازیافت انرژی وجود ندارد، بلکه از «جریان‌های انرژی نوع آبشاری» صحبت نمی‌شود. نمونه ای از آن تولید مشترک گرما و برق است.

۳. تفکر سیستمی اقتصاد دایره ای نه تنها به چرخه مواد بسته و انرژی های تجدیدپذیر نیاز دارد، بلکه به تفکر سیستمی نیز نیاز دارد. هر بازیگری در اقتصاد (شرکت، شخص، ارگانیسم) با دیگر بازیگران مرتبط است. با هم، این شبکه ای را تشکیل می دهد که در آن اقدامات یک بازیکن بر دیگر بازیکنان تأثیر می گذارد. برای در نظر گرفتن این موضوع، پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت باید در انتخاب ها و همچنین تأثیر کل زنجیره ارزش در نظر گرفته شود.

با این عمل، شرکت ها در سیستمی با تمرکز بر اقتصاد پایدار مشارکت می کنند. شرکت ها کاربردهای جدیدی برای محصولات دور ریخته شده با بازیابی، تعمیر و بازیافت پیدا می کنند. موادی که زمانی معمولاً به عنوان ضایعات در نظر گرفته می شدند دوباره ارزش دارند.

اقتصاد دایره ای یک چارچوب راه حل سیستمی است که با چالش های جهانی مانند تغییرات آب و هوا، از دست دادن تنوع زیستی، زباله و آلودگی مقابله می کند.

اقتصاد دایره ای همچنین انطباق را تضمین می کند زیرا بسیاری از کشورها سیاستی را وضع می کنند که از «تولیدکنندگان» خواسته می شود تا شیوه های پایدارتری را توسعه دهند. این دستورالعمل ها یارانه هایی را برای پیشگیری از زباله، تحقیق و توسعه و بازیافت مشخص می کند. سیاست‌های دیگر محل‌های دفن زباله را محدود می‌کنند، برنامه‌های جمع‌آوری و بازیافت را اجباری می‌کنند و برخی از روش‌های تولید زباله را جریمه می‌کنند.

پیشنهاد برای اقتصاد دایره ای در هفت مورد
 • اولویت دادن به منابع احیا کننده برای اطمینان از منابع تجدیدپذیر، قابل استفاده مجدد و سالم
 • حفظ و گسترش آنچه قبلاً ساخته شده است: تعمیر بیشتر، ساخت مجدد و ارتقا (طول عمر طولانی)
 • استفاده از زباله به عنوان منبع (استفاده مجدد و بازیافت)
 • برای ارزش بیشتر در مدل کسب و کار تجدید نظر کنید
 • طراحی برای آینده: افزایش طول عمر محصولات در حال حاضر در فرآیند توسعه
 • تلفیق فناوری دیجیتال: ردیابی و بهینه سازی استفاده از منابع و تقویت ارتباطات
 • برای ایجاد ارزش مشترک همکاری کنید: در سراسر زنجیره تامین با هم کار کنید

 

لجستیک معکوس چگونه ارزش ایجاد می کند؟

لجستیک معکوس با تبدیل ضایعات به فروش ارزش ایجاد می کند و اعتماد بیشتر مشتری را ایجاد می کند. کسب و کارها محصولات برگشتی را دوباره می فروشند، استفاده می کنند و بازیافت می کنند. علاوه بر این، لجستیک معکوس موثر، هرگونه هزینه ذخیره سازی و توزیع را پایین نگه می دارد.

 

تحقیقات گارتنر نشان می‌دهد که کمتر از نیمی از کالاهای برگشتی به قیمت کامل دوباره فروخته می‌شوند. یافتن بهترین گزینه برای اقلام برگشتی ارزش دارد. به عنوان مثال، مشاغل خرده فروشی مانند B-Stock کالاهای برگشتی را مجدداً می فروشند. B-Stock در سال ۲۰۱۹ ۷۰ میلیون کالای برگشتی یا مازاد فروخته است. این شرکت بازدهی را به ازای درصدی از هزینه اصلی خود خریداری می کند و سپس آنها را با تخفیف به مصرف کننده می فروشد.

 

استفاده از لجستیک معکوس برای افزایش کارایی زنجیره تامین سنتی به نفع همه است. برخی از کسب و کارها تدارکات رو به جلو و معکوس خود را از هم جدا می کنند و برخی دیگر آنها را ترکیب می کنند. موفقیت نسبی ترکیب آنها به تجربه شرکت، ارزش محصولات و حجم بازگشت بستگی دارد. در هر صورت، آنها از شیوه هایی برای به حداکثر رساندن نسبت های سودآوری خود با فعالیت های زنجیره تامین خود استفاده می کنند. این نکات تخصصی در مورد چگونگی به حداکثر رساندن سود در تجارت را بخوانید.

 

مزایای لجستیک معکوس بهینه شده

لجستیک معکوس بهینه شده، منافع مالی ایجاد می کند و در عین حال تأثیر مثبتی بر محیط زیست و فرهنگ تجاری دارد. اصلاح فرآیندها برای اتفاقاتی که پس از تحویل برای محصولات رخ می دهد به حفظ مشتریان و صرفه جویی در هزینه کمک می کند.

مزایای لجستیک معکوس کارآمد

در نظر گرفتن لجستیک معکوس به عنوان یک عنصر ارزش افزوده منحصر به فرد برای یک شرکت دارای چندین مزیت است:

بهبود تصویر برند:

اولاً، زیرا مشتری درک می کند که از شرکتی با ظرفیت مدیریت و پاسخگویی عالی خرید می کند. و ثانیاً، به این دلیل که اگر ماده یا محصول بازگردانده شده به بخشی از زنجیره بازیافت یا استفاده مجدد تبدیل شود، کاربران احترام و تعهد به محیط زیست را درک می کنند که ارزش فزاینده ای دارد.

کنترل دقیق انبار:

لجستیک معکوس مستلزم استقرار بیشتر منابع برای اطمینان از کنترل چابک و واضح موجودی است، اما این الزامات برنامه ریزی و کنترل دقیق تر احتمالاً منجر به حاشیه کمتر برای خطا و هزینه های غیر ضروری می شود.

خدمات بهتر به مشتریان:

ظرفیت پاسخگویی گسترده‌تر و سریع‌تر به شرکت کمک می‌کند تا ارزش بهتری کسب کند، بنابراین مشتریان بیشتری را جذب کرده و به حفظ مشتریان فعلی کمک می‌کند.

منبع اطلاعات با ارزش:

لجستیک معکوس به شرکت کمک می کند تا مشتری را بهتر بشناسد و اطلاعات بیشتری در مورد محصولی که می فروشد داشته باشد. بازگشت اطلاعاتی را ارائه می دهد که در صورت تجزیه و تحلیل موارد زیر ممکن است ارزشمند باشد: چه نوع محصولی بیشتر بازگردانده می شود (اگر چندین محصول به بازار عرضه شود)، چرا، چه جنبه هایی را می توان در مورد محصول بهبود بخشید، چه بخشی از فرآیند شکست می خورد (مشتری انجام می دهد. آنچه را که انتظار داشتند دریافت نمی کنند، بسته بندی معیوب است، محصول در شرایط نامناسب می رسد، زمان تحویل بیشتر از حد دلخواه است…)

 

داده‌های محصول جمع‌آوری‌شده هنگام تعامل با مشتریان پس از تحویل، مزیت لجستیک معکوس است که به خوبی اجرا شده است. داده ها بینشی در مورد زنجیره تامین سازمان و فرصتی برای بهبود محصولات و/یا تعامل، کسب تجربه مشتری را فراهم می کند.

 

لجستیک معکوس بهینه شده همچنین منجر به دید بهتر زنجیره تامین می شود که منجر به مزایایی زیر می شود:

 •     کاهش هزینه
 •     رضایت بیشتر مشتری
 •     حفظ بهتر مشتری
 •     خدمات سریعتر و بهتر
 •     کاهش ضرر
 •     بهبود احساسات نسبت به برند
 •     کاهش ضایعات و پایداری بیشتر

 

چالش های لجستیک معکوس

چالش لجستیک معکوس این است که جریان باید دو طرفه باشد. مدیران باید زیرساخت های مناسبی را ایجاد کنند تا اثربخش باشد. این اغلب به نرم افزاری نیاز دارد که بتواند هر مرحله لجستیک معکوس را خودکار و ردیابی کند. علاوه بر این، هنگامی که زیرساخت ایجاد شد، مدیریت نیاز به نظارت و ارزیابی مستمر سازمان دارد.

 

فرآیندهای لجستیک معکوس برای اطمینان از کارایی

شرکت‌ها باید لجستیک ورودی و خروجی را دنبال کنند تا تصویری کامل را به دست آورند. لجستیک ورودی، دریافت مواد خام یا کالا از تامین کننده به سازنده را مدیریت می کند. لجستیک خروجی فرآیندهایی است که کالاهای نهایی را به کاربر نهایی تحویل می دهد. لجستیک ورودی و خروجی هر دو از دیدگاه سازنده اندازه گیری می شوند، در حالی که لجستیک معکوس می تواند بخشی از هر نقطه ای در زنجیره تامین باشد.

 

۷ استراتژی برای بهینه سازی لجستیک معکوس

برای بهینه‌سازی لجستیک معکوس، شرکت‌ها به استراتژی‌های منسجمی نیاز دارند که سرعت، کارایی و هزینه را در نظر بگیرند. هنگام اقدام، سیاست ها، شرکا، داده ها، ظرفیت، لجستیک و حمل و نقل را در نظر بگیرید.

 

هفت راه استراتژیک برای بهینه سازی لجستیک معکوس عبارتند از:

 

    سیاست ها و توافقنامه های مربوطه را ارزیابی کنید

    رویه های مربوط به بازگشت و تعمیرات شرکت خود را بررسی و تجدید نظر کنید. این سیاست ها باید واضح باشد و علل ریشه ای بازگشت و تعمیر را در نظر بگیرد. نحوه برخورد یک شرکت با عودت و تعمیرات می تواند تفاوت های رقابتی باشد.

    با تامین کنندگان همکاری کنید

    همکاری نزدیک با تأمین‌کنندگان می‌تواند به اطمینان از تجربه‌ای روان و یکپارچه برای مشتریان کمک کند، نه تجربه‌ای که آنها برای پیمایش با مشکل مواجه خواهند شد.

    از داده ها برای بهینه سازی فرآیندها استفاده کنید

    با جمع آوری داده ها در مورد بازگشت محصول، می توانید درک کنید که چرا مشتریان ممکن است محصولات را برگردانند. سپس، می‌توانید بر این اساس در فروش، طراحی محصول و فرآیندهای لاجستیک آتی تغییراتی ایجاد کنید.

    محصولات را به جلو و عقب ردیابی کنید

    پیوند مواد خام به کالای نهایی و سفارش مشتری به شما امکان می دهد در صورت نیاز به فراخوانی، مواد اولیه را ردیابی کنید – به جای صدور آنها برای کل خطوط، می توانید مشکل را پیدا کنید و به طور انتخابی فراخوانی صادر کنید.

    مراکز بازگشت را متمرکز کنید

    با یک مرکز مرجوعی متمرکز، می توانید محصولات را بهتر مرتب کنید و بهترین مرحله بعدی را برای هر یک از آنها شناسایی کنید. با وجود یک مرکز، کسب‌وکارها می‌توانند به طور مؤثرتری تعیین کنند که چگونه می‌توانند ارزش محصول را به بهترین نحو بازیابی کنند. اگر شرکت شما فاقد منابع لازم برای داشتن یک مرکز مرجوعی جداگانه است، بخشی از انبار یا کارخانه خود را به برگرداندن اختصاص دهید.

    لجستیک و حمل و نقل را بررسی کنید

    به طور منظم فرآیندهای لجستیک و حمل و نقل رو به جلو و معکوس را بررسی کنید. مشخص کنید که آیا امکان ادغام برخی از این فرآیندها و ترانزیت وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر رانندگان تحویل‌دهنده شما بتوانند پالت‌های خالی را هنگام رها کردن پالت‌های پر تحویل بگیرند، در سفر، زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید.

    خودکار کردن

    از نرم افزار لجستیک مبتنی بر ابر برای کمک به ساده سازی عملیات استفاده کنید. به عنوان مثال، یک سیستم نرم افزاری می تواند بازیابی دارایی ها را ردیابی کند، بازسازی را مدیریت کند و تجزیه و تحلیل هوش تجاری ارائه دهد.

 

چگونه لجستیک معکوس بر مدیریت زنجیره تامین تاثیر می گذارد؟

لجستیک معکوس فرصت حیاتی دیگری را برای بهینه سازی زنجیره تامین فراهم می کند. مدیریت زنجیره تامین جریان معکوس و رو به جلو کالاها را به حساب می‌آورد و افزایش بازدهی می‌تواند هزینه‌های زنجیره تامین را افزایش داده و به سودآوری آسیب برساند.

 

لجستیک معکوس در مقابل زنجیره تامین معکوس

زنجیره تامین معکوس، حرکت معکوس کالاها (مانند محصولات معیوب) از سوی فروشندگان زنجیره تامین است. این برخلاف زنجیره تامین معمولی است، جایی که اقلام از تولیدکننده به خرده‌فروشی به مصرف‌کننده می‌رسند.

 

لجستیک معکوس به همه موارد مربوط به بازگشت و آنچه برای آن محصولات پس از بازپس گیری مصرف کننده رخ می دهد، اشاره دارد. این شامل برنامه ریزی و اجرای استراتژی هایی برای کاهش هزینه ها و زیان های مربوط به بازده و ایجاد تجربه بازدهی بهتر است.

 

نظارت بر لجستیک معکوس در زنجیره تامین شما

 

شرکت ها، لجستیک معکوس را در زنجیره تامین نظارت می کنند تا راه های بهتری برای پردازش و دفع محصولات بیابند. حجم قابل توجهی از اطلاعات در مورد نحوه حرکت کالاها از طریق زنجیره تامین وجود دارد. این جزئیات می تواند به شرکت ها کمک کند تا به اهداف تحویل خود برسند.

 

برخی از سازمان ها هدف ساده ای از تحویل به موقع دارند. دیگران به چیزی دست می یابند که آن را “نظم کامل” می نامند. برای هر سفارش، هدف به دست آوردن امتیاز کامل در مکان، زمان، شرایط، بسته، مقدار، مستندات، مشتری و فاکتور است. تنها راه برای دستیابی به یک سفارش عالی، نظارت بر داده‌ها، توسعه اهداف متریک و بهبود فرآیندهای مبتنی بر آن است. لجستیک معکوس می تواند نقشی اساسی در ارائه سفارش عالی داشته باشد.

 

۵ معیار کلیدی زنجیره تامین معکوس لجستیک برای نظارت و تایید

پنج معیار کلیدی زنجیره تامین متمرکز بر لجستیک معکوس وجود دارد که به افزایش بازیابی دارایی کمک می کند. تجزیه و تحلیل زنجیره تامین می تواند به مدیریت در تصمیم گیری های داده محور در تمام مراحل زنجیره تامین کمک کند.

معیارهای کلیدی زنجیره تامین عبارتند از:

 

    حجم: حجم محصولات بازگردانده شده و متعاقباً مجدداً فروخته شده، استفاده مجدد و بازیافت شده، معیار برتری است که برای ردیابی لجستیک معکوس استفاده می شود. شرکت‌ها باید از این اندازه‌گیری‌ها برای شناسایی فرصت‌ها یا مشکلات از دست رفته استفاده کنند و تعیین کنند که در کجا بهبود فرآیند می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

    درصد هزینه ها: مقایسه کنید هزینه های مربوط به فروش مجدد، نوسازی، استفاده مجدد و بازیافت به کل هزینه زنجیره تامین. تفاوت قیمت این فعالیت ها در مقابل هزینه بازده را تعیین کنید. مطمئن شوید که درصد هزینه های بازیابی شده توسط کالا را محاسبه کنید.

    شرایط محصولات بازگردانده شده: برخی از محصولات در شرایط فروش مجدد عالی باز می گردند و شرکت ها می توانند آنها را برای فروش مجدد با ارزش کامل تغییر دهند. سایر کالاها ممکن است قبل از اینکه یک شرکت بتواند آنها را بفروشد نیاز به کار داشته باشد. در آن سناریو، شرکت ها باید کانال های فروش دیگری را برای آن محصولات در نظر بگیرند. به عنوان مثال، شرکت ها ممکن است لوازم الکترونیکی بازسازی شده را از طریق کانال فروش دیگری بفروشند. برای تعیین ارزش کامل، هزینه مواد و نحوه کار را تعیین کنید. درصد اقلام ارسال شده به هر کانال فروش و اینکه آیا شرکت پول کافی را پس می‌گیرد را بررسی کنید.

    ارزش مالی: هر بخش از زنجیره تامین دارای ارزش اقتصادی است. درک اینکه شرکت شما در هر مرحله چه سهم مالی دارد می تواند منجر به فرآیندها و کارایی بهتری شود.

    خطاها: هر مرحله در زنجیره تامین نیز پتانسیل بروز خطاهایی مانند تحویل پذیرفته نشده یا مواد معیوب را دارد. هزینه اشتباهات و دفعات وقوع آنها را مرور کنید تا فرصت های بهبود را شناسایی کنید.

 

تجزیه و تحلیل زنجیره تامین باید در کل زنجیره ارزش، از تامین مواد تا توزیع و تحویل، وجود داشته باشد. معیارهای مفید منجر به رشد درآمد، حاشیه بهتر و سرمایه کنترل شده می شود. زنجیره های تامین به طور فزاینده ای دیجیتالی می شوند، بنابراین جمع آوری داده ها آسان تر است. راهنمای تجزیه و تحلیل زنجیره تامین را بخوانید تا بیاموزید که چگونه از این عمل بهترین استفاده را ببرید.

 

آینده لجستیک معکوس

آینده لجستیک معکوس همه چیز در مورد به حداقل رساندن اختلالات ناشی از بازگشت است. به خصوص در تجارت الکترونیک و به طور فزاینده ای در صنعت خرده فروشی، حجم بازده در حال افزایش است. شرکت ها می توانند از لجستیک معکوس برای ادغام تمام بخش های فرآیند بازده استفاده کنند.

 

یکی از راه‌های یکپارچه‌سازی بازده، اتصال داده‌های محصول به نحوه رسیدگی کارکنان به آن است. مستندسازی اتفاقاتی که برای یک محصول برگشتی می‌افتد – اینکه آیا کالا برای فروش مجدد، تعمیر یا پس گرفتن کالای خام بازپس‌گیری می‌شود – زنجیره تامین می‌تواند از این یکپارچگی پشتیبانی کند. آینده لجستیک معکوس شامل نرم افزار مدیریت زنجیره تامین یکپارچه است که به انجام این تصمیمات کمک می کند و همچنین می تواند گزارش های ارزشمندی را ارائه دهد.

 

با نرم افزار مدیریت انبار، لجستیک معکوس را مدیریت کنید

 

مدیریت لجستیک معکوس برای نتیجه و اعتبار کسب و کار شما ضروری است. مصرف کنندگان باید احساس کنند که در حال خرید محصولات از شرکت ها با یکپارچگی هستند و بهبود لجستیک معکوس شما فرصت هایی را برای تعدادی از شیوه های تجاری پایدار باز می کند.

 

به همین دلیل است که داشتن یک سیستم مدیریت انبار (WMS) که می تواند لجستیک ورودی و خروجی را مدیریت کند و تجزیه و تحلیل را در زمان واقعی ارائه دهد بسیار مهم است. کسب و کارها نیاز به بینش در سراسر حمل و نقل و ارائه دهندگان تدارکات، از طریق انبار و تکمیل دارند و در نهایت نیاز به ادغام تمام این اطلاعات با داده های مالی در یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) دارند. پلتفرم‌های ERP مانند NetSuite، همراه با یک سیستم مدیریت انبار، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که به راحتی بازگشت‌ها را ردیابی کنند، جابجایی کالاها را نظارت کنند، اعتبارات را از طریق سیستم حسابداری صادر کنند و همه موارد موجود در سوابق مشتری را به‌روزرسانی کنند.

 

به طور مشابه، مدیریت موجودی برای فرآیندهای بازده کارآمد کلیدی است. نرخ بازده بالا می‌تواند منجر به انباشت موجودی شود، و یک سیستم مدیریت موجودی مؤثر به شما هشدار می‌دهد که سطح موجودی خیلی سریع رشد می‌کند – سریع‌تر از نرخ فروش شما.

 

بسیاری از شرکت‌ها نگاهی دقیق‌تر به لجستیک معکوس خود دارند، زیرا متوجه می‌شوند که بازده منبع اصلی هزینه‌ها است و فرصت‌هایی برای بازیابی پول بیشتر روی آن کالاها وجود دارد. به‌علاوه، افزایش نرخ‌های بازده، یافتن راه مقرون‌به‌صرفه‌تری برای رسیدگی به محصولاتی که به آن‌ها ارسال می‌شود را برای این مشاغل ضروری می‌سازد. ارزیابی فرآیندهای لجستیک معکوس برای شناسایی ناکارآمدی‌ها و رفع آن کاستی‌ها، می‌تواند نه تنها با کاهش هزینه‌ها، بلکه افزایش وفاداری مشتری و بالا بردن شهرت برند، سود شما را افزایش دهد.

 

 

سوالات متداول لجستیک معکوس

 

ممکن است سوالات بیشتری در مورد لجستیک معکوس داشته باشید. در زیر به تعدادی از محبوب ترین آنها پاسخ می دهیم.

 

لجستیک یکپارچه چیست؟

 

لجستیک یکپارچه فرآیند کاملی است که تحویل را از طریق مسائل کاربر نهایی پوشش می‌دهد و سپس با وضعیت محصول سروکار دارد. لجستیک یکپارچه بر پایداری مواد و منابع تاکید دارد.

 

هزینه اجرای طرح لجستیک معکوس چقدر است؟

 

اجرای طرح لجستیک معکوس حدود ۷ تا ۱۰ درصد هزینه کالا در یک شرکت هزینه دارد. با این حال، شایان ذکر است که برنامه ریزی لجستیک معکوس باید هزینه های مرتبط با بازده را کاهش دهد.

 

لجستیک معکوس در صنعت داروسازی چگونه کار می کند؟

 

در صنعت داروسازی، به دلیل تولیدات خطرناک و یا شاید سمی، لجستیک معکوس به ایمن نگه داشتن داروها (خارج از محل دفن زباله و منابع آب) کمک می کند. بازگرداندن و دفع دارو از کانال ها یا از طریق شرکت ها و توزیع کنندگان شخص ثالث انجام می شود.

 

آیا می توانید نقش لجستیک معکوس را در صنعت خدمات توضیح دهید؟

 

در صنعت خدمات، لجستیک معکوس به رسیدگی سریعتر به تعمیرات کمک می کند. بهترین شیوه ها شامل بازپرداخت، کار گارانتی و اعتبار است. اجرای این سیاست ها مشتریان را راضی نگه می دارد.

 

لجستیک معکوس چگونه برای صنایع تولیدی و خدماتی متفاوت است؟

 

صنایع خدماتی و تولیدی با سایر صنایع متفاوت است. محصولات و خدمات آنها استاندارد نیستند، بنابراین بازگشت آنها استاندارد نیست. فرآیند لجستیک معکوس پس از تعمیر بخش خدمات یا ساخت توسط شرکت شروع می شود.

 

شرکت های تولیدی قطعات ثابت را به عنوان اقلام بازسازی شده می فروشند. این قطعات ارزش کمتری دارند و ممکن است از زنجیره تامین متفاوتی عبور کنند. در صنعت خدمات، شرکت ها می توانند کار گارانتی، اعتبار یا بازپرداخت کار را ارائه دهند.

 

چگونه سازمان‌های تجارت الکترونیک می‌توانند لجستیک معکوس را مدیریت کنند تا اطمینان حاصل کنند که یک تراکنش کم‌هزینه است؟

 

برای اینکه بازدهی یک معامله کم هزینه باشد، شرکت های تجارت الکترونیک باید بازده را با تحویل ترکیب کنند. آنها همچنین باید به روی آوردن با شرکای شخص ثالث ۳pl را در نظر بگیرند. کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک باید ریشه‌های مشکلات را شناسایی کرده و استراتژی‌هایی را برای کاهش این مشکلات توسعه دهند.

 

کارشناس لجستیک معکوس چیست؟

 

یک متخصص لجستیک معکوس، حرفه ای است که می تواند با پیشنهاد و اجرای بهبود فرآیند در زنجیره تامین معکوس شما، به کارآمدی شرکت شما کمک کند. کارشناسان خوب لجستیک معکوس مشتریان، اولویت های تجاری و اهداف فروش شما را در نظر می گیرند.

 

تفاوت لجستیک فوروارد( رو به جلو) و لجستیک معکوس چیست؟

 

تفاوت بین لجستیک معکوس و پیشرو در جهتی است که محصول در طول زنجیره تامین در حال حرکت است. محصولاتی که از تولیدکننده می آیند و به سمت مشتری حرکت می کنند رو به جلو می روند. محصولاتی که از مشتریان به خرده‌فروشان یا تولیدکنندگان بازمی‌گردند برعکس حرکت می‌کنند.

 

توزیع معکوس چیست؟

 

توزیع معکوس نقش حذف کالاهای فروخته نشده، آسیب دیده، تاریخ مصرف گذشته یا فراخوانی از خرده فروشان است. مانند بازده، این کالاها از طریق زنجیره تامین در جهت معکوس حرکت می کنند.

 

طراحی برای لجستیک (DFL) چیست؟

 

مفهوم DFL بیان می کند که محصولات و طراحی بسته بندی آنها می تواند هزینه های مربوط به لجستیک را کاهش دهد. به عنوان مثال، قوطی‌های نوشابه روی آن صاف می‌شوند و حمل و نقل و نگهداری آن‌ها را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کنند.

 

طراحی برای لجستیک معکوس (DFRL) چیست؟

 

DFRL به طراحی محصولات و بسته‌بندی اشاره دارد که حرکت را در یک جریان معکوس در زنجیره تامین ارزان‌تر و آسان‌تر می‌کند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان محصولات را در قوطی های قابل استفاده مجدد بسته بندی می کنند که برای خرده فروشان دوباره پر می کنند.

 

لجستیک معکوس چگونه ریسک کسب و کار را کاهش می دهد؟

 

لجستیک معکوس با اطمینان از پایبندی شرکت ها به سیاست های زباله و دفع، ریسک تجاری را کاهش می دهد. برخی از دولت ها، شرکت هایی را که دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند جریمه می کنند. لجستیک معکوس همچنین به شرکت ها کمک می کند تا ارزش کالاهای فروخته نشده و برگشتی را جبران کنند.

 

چگونه هزینه لجستیک معکوس را کاهش می دهید؟

 

ابتدا با کاهش بازده، هزینه ها را در لجستیک معکوس کاهش دهید. کارشناسان توصیه می کنند برای کمک به تعیین انتظارات و کاهش بازده، بررسی محصول مشتری را فعال کنید. سپس، به دنبال راه هایی برای ترکیب لجستیک معکوس و لجستیک رو به جلو برای صرفه جویی در هزینه باشید.

 

لجستیک معکوس چگونه به یک زنجیره تامین کمک می کند؟

 

یک طرح کامل لجستیک معکوس، ضایعات را کاهش می دهد. رعایت اصول درست همچنین می تواند زنجیره تامین را کارآمدتر کند. به جای جدا کردن حمل و نقل و بازگشت، یک زنجیره تامین مناسب آنها را ترکیب می کند.

 

 

تهیه شده در دپارتمان تحقیق و گسترش گروه حمل و نقل سعادت

به این مطلب امتیاز بدهید

میانگین ۵ / ۵. تعداد آرا: ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =

02188926620