لجستیک چیست

لجستیک - تعاریف، فرآیند ها و توابع در مدیریت حمل و نقل

لجستیک

لجستیک

۴.۵
(۱۳)

لجستیک چیست؟ مدیریت حمل و نقل لجستیکی چیست؟

لجستیک (به فارسی: آماد، آمادگاری) (به انگلیسی: Logistics) فرآیند برنامه ریزی و اجرای کارآمد حمل و نقل و نگهداری هر نوع کالا، (مانند محصول و اطلاعات) از مبدا تا نقطه مصرف است. هدف لجستیک برآوردن نیازهای مشتری به موقع و مقرون به صرفه است.

در اصل، لجستیک نقش حیاتی جابجایی پرسنل نظامی، تجهیزات و کالاها را ایفا می کرد. در حالی که لجستیک مانند همیشه در ارتش مهم است، این اصطلاح امروزه بیشتر در زمینه جابجایی کالاهای تجاری در زنجیره تامین استفاده می شود.

بسیاری از شرکت ها در خصوص لجستیک تخصص دارند و خدمات لجستیکی را به تولید کنندگان، خرده فروشان و سایر صنایعی که نیاز زیادی به حمل و نقل کالا دارند ارائه می دهند. برخی دارای طیف کامل زیرساخت ها، از هواپیماهای جت گرفته تا کامیون ها، انبارها و نرم افزارها هستند، در حالی که برخی دیگر در یک یا دو قسمت تخصص دارند. FedEx، UPS و DHL ارائه دهندگان لجستیکی معروف هستند.

به طور معمول، خرده فروشان یا تولیدکنندگان بزرگ بخش عمده ای از شبکه لجستیک خود را در اختیار دارند. یعنی خدمات لجستیکی را خود آن شرکت ها تامین می کنند. با این حال، اکثر شرکت ها این عملکرد را به ارائه دهندگان خدمات لجستیک دیگر یا (۳PLs) برون سپاری می کنند.

لجستیک

لجستیک

توابع لجستیک

حمل و نقل و انبارداری دو وظیفه اصلی لجستیک هستند.

مدیریت حمل و نقل بر برنامه ریزی، بهینه سازی و اجرای استفاده از وسایل نقلیه برای جابجایی کالا بین انبارها، مکان های خرده فروشی و مشتریان تمرکز دارد. حمل و نقل، چندوجهی است و می تواند شامل اقیانوس و دریا، هوایی، راه آهن و جاده باشد.

 

جای تعجب نیست که مدیریت حمل و نقل یک فرآیند پیچیده است که شامل برنامه ریزی و بهینه سازی مسیرها و بارها، مدیریت سفارش، ممیزی حمل و نقل (گمرک) و پرداخت است. همچنین می‌تواند به مدیریت محوطه نیز بسط یابد، فرآیندی که بر حرکت وسایل نقلیه در محوطه‌های خارج از کارخانه‌های تولید، انبارها و تأسیسات توزیع نظارت می‌کند. مدیریت حامل یک جنبه مهم است زیرا قیمت، در دسترس بودن و ظرفیت حامل های حمل و نقل می تواند بسیار متفاوت باشد.

 

شرکت‌های لجستیک معمولاً از نرم‌ افزار سیستم مدیریت حمل‌ونقل (TMS) برای کمک به رفع نیازهای لجستیک مرتبط با حمل و نقل استفاده می‌کنند. همچنین برنامه های کاربردی مانند سیستم های مدیریت محوطه و انبار وجود دارد.

مدیریت انبار

انبارداری یا مدیریت انبار شامل وظایفی مانند مدیریت موجودی و انجام سفارش است. همچنین شامل مدیریت زیرساخت‌ها و فرآیندهای انبار می‌شود – به عنوان مثال، در یک مرکز تکمیل، جایی که سفارشات برای کالاها دریافت، پردازش و انجام می‌شود (برای مشتری ارسال می‌شود). اکثر شرکت ها از نرم افزار سیستم مدیریت انبار (WMS) برای مدیریت جریان و ذخیره سازی کالا و ردیابی موجودی استفاده می کنند. اکثر فروشندگان نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) ماژول های TMS و WMS و همچنین اجزای تخصصی تر را برای مدیریت موجودی و سایر عملکردهای لجستیکی ارائه می دهند.

مدیریت گمرک

مدیریت گمرک، یا مدیریت تجارت جهانی، اغلب بخشی از لجستیک در نظر گرفته می شود، زیرا اسناد برای نشان دادن انطباق با مقررات دولتی اغلب باید در جایی که کالاها از مرزهای ملی عبور می کنند یا به بنادر کشتیرانی وارد می شوند، پردازش شوند.

گمرک

هوش مصنوعی (AI) و فناوری وسایل نقلیه بدون راننده نقش مهمی در نحوه عملکرد لجستیک در آینده خواهد داشت. برخی از ارائه دهندگان خدمات لجستیک در حال حاضر از هوش مصنوعی برای ردیابی بهتر بسته ها و پیش بینی مشکلات مربوط به حمل و نقل در زنجیره تامین استفاده می کنند.

در همین حال، وسایل نقلیه خودران، مانند لیفتراک های بدون راننده، کامیون های تحویل و پهپادها، احتمالاً در انبارها، حیاط انبارها و بزرگراه ها رایج تر می شوند.

مدیریت لجستیک

مدیریت لجستیک، حکمرانی عملکردهای مدیریت زنجیره تامین است که به سازمان ها کمک می کند تا فرآیندهایی را برای جابجایی و ذخیره سازی کالاها برنامه ریزی، مدیریت و اجرا کنند. فعالیت های مدیریت لجستیک معمولاً شامل مدیریت حمل و نقل ورودی و خروجی، مدیریت ناوگان، انبارداری، جابجایی مواد، انجام سفارش، طراحی شبکه لجستیک، کنترل موجودی، برنامه ریزی عرضه/تقاضا و مدیریت ارائه دهندگان خدمات لجستیکی شرکت ثالث است.

 

اهمیت مدیریت لجستیک

مدیریت لجستیک موثر برای شرکت ها به دلایلی مثبت و منفی مهم است.

مدیریت لجستیک خوب تضمین می کند که محصولات به مقرون به صرفه ترین، ایمن ترین، کارآمدترین و به موقع ارسال می شوند. این باعث صرفه جویی در هزینه برای شرکت و رضایت بیشتر مشتریان می شود.

در مقابل، مدیریت ضعیف لجستیک می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی یا تأخیر در حمل‌ونقل شود که می‌تواند منجر به نارضایتی مشتریان، بازگرداندن و حذف محصولات شود. پیامدهای این مشکلات شامل هزینه های بالاتر و مشکلات ارتباط با مشتری است. به منظور اجتناب از این نتایج، مدیریت لجستیک موثر شامل برنامه ریزی دقیق، انتخاب سیستم نرم افزار مناسب، بررسی مناسب و انتخاب فروشندگان برون سپاری شده و منابع کافی برای رسیدگی به فرآیندها است.

 

فرآیند مدیریت لجستیک

مدیریت لجستیک به طور کلی شامل فرآیندهایی برای ترافیک ورودی و خروجی لجستیک است. لجستیک ورودی فرآیند انتقال کالا از تامین کنندگان به یک انبار و سپس به یک مرکز تولید برای تولید محصولات است. لجستیک ورودی می تواند شامل مواد خام، ابزار، قطعات، تجهیزات اداری و لوازم باشد. لجستیک خروجی فرآیند انتقال محصولات نهایی به خارج از موجودی انبار و ارسال آنها به مشتریان است.

در اینجا چند مثال آورده شده است: برای یک سازنده کامپیوتر، لجستیک ورودی ممکن است شامل قطعات الکترونیکی، تراشه های کامپیوتری، کابل ها، کانکتورها، محفظه های قالب گیری شده و کارتن های حمل و نقل باشد. تدارکات خروجی شامل کامپیوتر تمام شده و دستگاه های جانبی مرتبط می شود. در همین حال، برای یک تولید کننده مبلمان، تدارکات ورودی می تواند شامل چوب، چسب، پارچه، پیچ، میخ، رنگ و عینک ایمنی باشد، در حالی که تدارکات خروجی شامل مبلمان تمام شده است.

 

فرآیندهای لجستیک همچنین شامل لجستیک معکوس یا مدیریت تمام عملکردهایی است که برای بازگرداندن کالاها و مواد استفاده می شود. لجستیک معکوس کالاها را از مشتری یا مقصد نهایی می‌گیرد و به سازمان مبدأ برمی‌گرداند، جایی که می‌توان آنها را مورد استفاده مجدد، تعمیر، تولید مجدد یا بازیافت قرار داد.

 

نرم افزار مدیریت لجستیک

نرم افزار مدیریت لجستیک شامل عملکردها و فرآیندهایی است که شرکت ها را قادر می سازد تا ذخیره سازی و تحویل محصول را مدیریت و اجرا کنند. برنامه های کاربردی مدیریت لجستیک از سیستم های بزرگ ERP که شامل توابع جامع و یکپارچه می شود تا برنامه های تخصصی که تنها عملکردهای کمی دارند را اجرا می کنند.

توابع مدیریت لجستیک که بخشی از سیستم های ERP هستند معمولاً با سایر عملکردهای تجاری در سیستم مانند فروش، امور مالی، تدارکات و منابع انسانی ادغام می شوند. برنامه های تخصصی تر مدیریت لجستیک بر مدیریت انبار، مدیریت حمل و نقل و برنامه ریزی زنجیره تامین و اجرای زنجیره تامین تمرکز دارند.

چرا لجستیک مهم است

در حالی که تحویل به‌موقع بسته‌های دست نخورده همیشه در سراسر زنجیره تامین اهمیت داشته است، در سال‌های اخیر از آنجایی که تجارت همه‌کاناله، با تحویل همان روز در خانه یا خرده‌فروشی محصولات سفارش گرفته شده از گوشی‌های هوشمند، بسیار حیاتی‌تر شده است. تأمین‌کنندگان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان مجبور هستند فرآیندهای لجستیکی خود را بهبود بخشند تا تقاضا برای تحویل سریع‌تر و راحت‌تر طیف وسیع‌تری از کالاها را برآورده کنند. آنها همچنین مجبور شده اند فرآیندها و سیستم های خود را برای بهبود زنجیره تامین یکپارچه کنند.

 تفاوت بین لجستیک و مدیریت زنجیره تامین

مدیریت لجستیک جزء مهمی از مدیریت زنجیره تامین (SCM) است. در حالی که این اصطلاحات گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، لجستیک بر جابجایی محصولات و مواد تا حد امکان کارآمد تمرکز می کند. در مقابل، SCM طیف وسیع تری از فعالیت های برنامه ریزی زنجیره تامین (SCP) را در بر می گیرد، مانند برنامه ریزی تقاضا و فروش و برنامه ریزی عملیات (S&OP)، و اجرای زنجیره تامین (SCE)، از جمله منابع استراتژیک و مدیریت حمل و نقل می باشند.

لجستیک و مدیریت تامین

لجستیک و مدیریت تامین

گاهی اوقات، اصطلاحات لجستیک ورودی و خروجی به ترتیب برای نشان دادن تدارکات برای کالاهایی که به یک مرکز می‌رسند یا از آن خارج می‌شوند، استفاده می‌شود. یکی از مقوله‌های مهم، لجستیک معکوس است، فرآیندهای لجستیکی مورد نیاز برای بازگرداندن یک محصول برای سرویس، نوسازی یا از کار انداختن و بازیافت.

 

درک لجستیک در مدیریت و تجارت

به عبارت ساده، هدف مدیریت لجستیک، داشتن مقدار مناسبی از یک منبع یا ورودی در زمان مناسب، رساندن آن به مکان مناسب در شرایط مناسب و تحویل آن به مشتری داخلی یا خارجی به شکل صحیح است.

 

    لجستیک فرآیند کلی مدیریت نحوه کسب، ذخیره و انتقال منابع به مقصد نهایی است.

    تدارکات ضعیف در یک کسب و کار می تواند بر نتیجه آن تأثیر بگذارد.

    لجستیک در حال حاضر به طور گسترده در بخش کسب و کار، به ویژه توسط شرکت ها در بخش های تولیدی، برای اشاره به نحوه مدیریت و جابجایی منابع در طول زنجیره تامین استفاده می شود.

 

به عنوان مثال، در صنعت گاز طبیعی، لجستیک شامل مدیریت خطوط لوله، کامیون ها، تاسیسات ذخیره سازی و مراکز توزیع است که گاز را در طول زنجیره تامین مدیریت می کنند. یک زنجیره تامین کارآمد و رویه های لجستیکی موثر برای کاهش هزینه ها و حفظ و افزایش کارایی ضروری است. تدارکات ضعیف منجر به تحویل نابهنگام، عدم پاسخگویی به نیازهای مشتریان و در نهایت باعث آسیب کسب و کار می شود.

 

مفهوم لجستیک تجاری از دهه ۱۹۶۰ تغییر کرده است. پیچیدگی روزافزون تامین مواد و منابع مورد نیاز شرکت‌ها و کارخانه ها، همراه با گسترش جهانی زنجیره‌های تامین، نیاز به متخصصانی به نام تدارکات زنجیره تامین را در پی داشته است.

 

در عصر مدرن، رونق فناوری و پیچیدگی فرآیندهای لجستیک باعث ایجاد نرم افزارهای مدیریت لجستیک و شرکت های تخصصی متمرکز بر لجستیک شده است که حرکت منابع را در طول زنجیره تامین تسریع می کنند. یکی از دلایلی که خرده‌فروشان آنلاین بزرگ مانند آمازون بر چشم‌انداز خرده‌فروشی تسلط پیدا کرده‌اند، نوآوری کلی و کارایی لجستیک آنها در هر حلقه از زنجیره تامین است.

 

حوزه های لجستیک

لجستیک عمدتاً از منظر تجاری به چهار زیر سیستم تقسیم می شود:

 

 •     لجستیک تدارکات تامین
 •     لجستیک تولید
 •     لجستیک توزیع
 •     لجستیک دفع و بازیابی

 

در ابتدای یک زنجیره ارزش، لجستیک تدارکات تامین است که با سفارش مواد اولیه و انتخاب تامین کنندگان سروکار دارد. تمرکز در اینجا بر تحویل بهینه و به موقع است. فرآیندهای ذخیره سازی، جابجایی و حمل و نقل داخلی در لجستیک تولید برنامه ریزی، کنترل و نظارت می شوند. یکی از جنبه های مهم لجستیک تولید پایین نگه داشتن هزینه های تولید یا کاهش آن است. لجستیک توزیع، که به عنوان لجستیک فروش نیز شناخته می شود، در درجه اول شامل توزیع و تحویل کالا می شود. اینها می توانند موجودی یا اطلاعات باشند. لجستیک توزیع نیز مسئولیت بهینه سازی بسته بندی و بهبود خدمات تحویل را بر عهده دارد. در حالی که سه زیرسیستم توضیح داده شده در بالا یکی پس از دیگری در زنجیره تامین جفت می شوند، همه آنها توسط لجستیک دفع، نفوذ می کنند که در طول کل فرآیند ایجاد ارزش تضمین می کند که ضایعات، کالاهایی که دیگر استفاده نمی شوند و باقیمانده های دیگر دفع می شوند یا ( مجدداً مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل کاربرد بسیار گسترده و خاص، لجستیک دفع را می توان در اصطلاحات محدود مختلفی تعریف کرد، به همین دلیل است که بسته به زمینه، به آن لجستیک برگشتی یا لجستیک معکوس نیز می گویند.

 

بیشتر بخوانید: انواع مدل شرکت های خدمات دهده لجستیک

 

طبقه‌بندی بیشتر لجستیک در سطح عملکردی صورت می‌گیرد، جایی که مناطق عملکردی مختلف شناسایی می‌شوند و می‌توان حوزه‌های مربوط به لجستیک را نام برد. بنابراین حمل و نقل داخلی و خارجی نیز وجود دارد. مدیریت موجودی با چیدن و برنامه ریزی با بهره برداری از سیستم های ذخیره سازی دو حوزه کاربردی دیگر را نشان می دهد. جابجایی کالا (بارگیری، تخلیه، بارگیری مجدد)، بازرسی کالا و همچنین جابجایی و بسته‌بندی کالاها، زمینه‌های دیگری هستند که می‌توان از عملکرد مربوطه استخراج کرد.

 

با این حال، از آنجایی که لجستیک به ویژه فرآیند گرا است، اصطلاحاتی برای زیر حوزه هایی ایجاد شده است که همه وظایف لجستیک را در یک بخش فرآیند جامع خاص قرار می دهد، یا فرآیندهای لجستیک به صورت جداگانه متمایزتر هستند، تا آنها را از سایر حوزه ها و بخش ها متمایز کند. سپس این زیرمناطق می توانند با مناطق دیگر تقاطع داشته باشند، همچنین آنها را در بر گرفته، و عملکردهای فردی را با هم انجام دهند. در زمینه های کاربردی خاص، به دلیل شرایط خاص، اصطلاحات لجستیک جداگانه نیز وجود دارد، مانند تدارکات دارویی، لجستیک بیمارستان یا تدارکات قرارداد. با این حال، به طور کلی، مشخصات زیر، در میان سایر موارد، زیر حوزه های لجستیک در نظر گرفته می شوند:

 

لجستیک ذخیره سازی

انتخاب مکان انبار، طراحی سیستم ذخیره سازی ایده آل، فناوری انبار و همچنین سازمان انبار شامل اقدامات لجستیکی است که باید برنامه ریزی، اجرا و کنترل شود. علاوه بر این، بهره برداری از یک انبار نیز بخشی از لجستیک انبار است.

انبار لجستیک

انبار لجستیک

لجستیک حمل و نقل

حمل و نقل فیزیکی کالا از طریق زمینی (جاده و ریل)، هوایی و آبی از مکانی به مکان دیگر و انجام وظایف همراه آن مانند تهیه اسناد حمل، محاسبه زمان حمل و برنامه ریزی استفاده از تجهیزات حمل و نقل، فناوری و نیروی انسانی، همگی بخشی از لجستیک حمل و نقل است.

 

لجستیک داخلی

لجستیک داخلی معمولاً فرآیندهای لجستیک کامل را در یک مکان خاص ترسیم می کند. این می تواند هم یک شرکت تولیدی و هم یک مرکز توزیع باشد. بنابراین، بسته به زمینه، شامل لجستیک تولید، لجستیک انبار، لجستیک بسته بندی و به همین ترتیب لجستیک توزیع است. کل جریان مواد درون یک سایت، هسته درون لجستیک را تشکیل می دهد.

 

لجستیک بسته بندی

لجستیک بسته بندی شامل در دسترس بودن و همچنین دفع مواد بسته بندی و انتخاب آنها با توجه به معیارهای مختلف است: صرفه جویی در هزینه، تضمین کیفیت کالاهای حمل شده، نگهداری زنجیره سرد، سازگاری با محیط زیست. معرفی فن آوری هایی مانند RFID لجستیک بسته بندی را مهم تر کرده است، زیرا در نتیجه نه تنها می توان از بسته بندی برای حمل و نقل موجودی استفاده کرد، بلکه برای انتقال یا تولید اطلاعات نیز امکان پذیر است. این منجر به تلاقی با لجستیک اطلاعات می شود.

 

لجستیک اطلاعات

با توجه به جریان مواد یا حمل و نقل کالا، باید اطلاعات ارائه شود. مکان و وضعیت فعلی موجودی ترجیحاً باید بتواند در زمان واقعی و در هر زمان منتقل شود. این همچنین شامل برنامه ریزی استراتژیک و همچنین توسعه کلیه سیستم های اطلاعاتی لازم برای تبادل اطلاعات و مدیریت فرآیندهای تجاری می شود. به همین ترتیب، به عنوان مثال، استفاده از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین، بخشی از زیر حوزه لجستیک اطلاعات است.

 

لجستیک شعبه

عرضه منظم به مزارع یک ​​زنجیره خرده فروشی، به ویژه در خرده فروشی مواد غذایی با هزاران کالایی که سریعا نیاز به جا به جایی دارند، مشمول الزامات خاصی هستند، به عنوان مثال، در تحویل، انبارداری، اعزام کارمندان و ذخیره مجدد قفسه ها که تحت عنوان شاخه لجستیک قرار می گیرند. بع عنوان مثال یک شرکت تولید شیر می بایست محصول خود را به سرعت وارد سیستم نماید و بعد از انجام امور مربوطه به دست مشتری برساند.

 

لجستیک آخرین مایل

در سفارش پستی و تجارت الکترونیک، آخرین مسافت، یعنی مسیر از مرکز توزیع ارائه‌ دهنده خدمات پستی یا کوریری تا آدرس تحویل مصرف‌کننده نهایی، گران‌ترین، پرهزینه‌ترین و پیچیده‌ترین بخش کل مسیر حمل و نقل را نشان می‌دهد. تحویل آخرین مایل نه تنها از منظر تجاری یک چالش لجستیکی است، بلکه از نظر افزایش ترافیک در محلات و به همان اندازه از نظر راه حل ها و جایگزین های سازگارتر با محیط زیست مانند دوچرخه های باری یا چرخ دستی، ایستگاه های بسته یا انبارهای خرد در مراکز شهرها نیز یک چالش لجستیکی است.

لست مایل لجستیک

لست مایل لجستیک

همه این حوزه‌های لجستیک، صرف‌نظر از معیارهایی که بر اساس آن تقسیم‌بندی می‌شوند، تابع فرآیندهای لجستیکی اساسی هستند که چالش‌های خاص خود را به همراه دارند و بر این اساس زمینه‌های عمل خود را برای بهینه‌سازی تشکیل می‌دهند.

 

فرآیندها در لجستیک

فرآیندهای متعددی در لجستیک وجود دارد که به موجب آن هر فرآیند به تنهایی می‌تواند به درجه بسیار بالایی از پیچیدگی برسد. در تمامی مراحل یا فرآیندهای فرعی، اطلاعات نیز منتقل و مبادله می شود که برای اجرای روان کل زنجیره فرآیند ضروری است.

بسته به صنعت و شرکت، فرآیندها از نظر پیچیدگی متفاوت هستند، در حالی که فرآیندهای دیگری وجود دارند که همیشه برای برنامه ریزی و اجرا چالش برانگیز هستند، مانند دستور عجله (دستور rush سفارشی است که دارای اولویت بسیار بالایی (تخصیص خارجی) است. در طول پردازش، سفارش‌های فوری نسبت به سایر سفارش‌های با اولویت پایین اولویت دارند). نقطه مهم در یک شرکت لجستیک، انبار و فرآیندهای مربوطه است. در اینجا، همه چیز حول محور استفاده بهینه از منابع مکانی و همچنین به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی است که به طور مداوم با ارقام کلیدی مانند پوشش موجودی (یا محدوده ذخیره سازی که نشان می دهد موجودی برای انجام سفارش های حال حاضر چه مدت دوام می آورد. این به نوبه خود می تواند برای تعیین زمان سفارش مجدد کالاها یا مواد مربوطه استفاده شود) نظارت می شود. به همین دلیل، تمام فرآیندهای لجستیکی باید هماهنگ و به هم مرتبط باشند.

فرایند لجستیک

فرایند لجستیک

چنین هماهنگی بهینه ای مستلزم استفاده از دانش، زمان، پول و نیروی کار ماهر است، به همین دلیل است که برای فرآیندهای لجستیکی از تخصص خارجی و داخلی استفاده می شود. علیرغم فرآیندهای نسبتاً قابل مقایسه، تغییر یا بهینه سازی فرآیندهای لجستیکی همیشه بسیار منحصر به فرد است، زیرا شرایط و موقعیت مشخص در محل بسیار متفاوت است. هدف پیاده سازی فرآیندهای لجستیکی تا حد امکان خودکار سازی آن است. فهرست ساده شده زیر، فرآیندهای لجستیک را از تحویل تا خروجی به طور خلاصه شرح می دهد:

 

فرآیندهای لجستیکی: دریافت و تحویل کالا

تحویل کالا مستلزم ارتباط دقیق با تامین کننده است. حداقل این تبادل اطلاعات شامل تأیید سفارش و در صورت لزوم تأیید حمل است. با استفاده از یک سیستم ERP، این فرآیند می تواند عمدتاً خودکار باشد.

 

اگر بعد از آن موجودی به محل شرکت برسد، مثلاً با کامیون، این تردد باید از نظر زمانی و مکانی با تعیین یک منطقه خاص و یک بازه زمانی مشخص برای تخلیه کنترل شود. تخلیه به دنبال اطلاع رسانی و همچنین بررسی موجودی و ثبت در سیستم مدیریت موجودی شرکت می باشد. سپس یک مکان ذخیره سازی به موجودی تحویل داده شده اختصاص داده می شود. اگر موجودی در شرایط قابل استفاده مجدد تحویل داده شده باشد، باید مطابق با آن رزرو، بازگردانده یا تعویض شوند، که معمولاً سیستم های مدیریت جداگانه ای برای آن وجود دارد.

 

فرآیندهای لجستیکی: تدارکات داخلی و انبارداری

از محل دریافت کالا، کالای تحویلی به عنوان مثال با ماشین صنعتی حمل بار به محل نگهداری خود منتقل می شود. حرکات در انبار وسایل نقلیه و کارگران تابع قوانین لجستیکی خاصی است تا از تمام منابع تا حد امکان به درستی استفاده شود مانند طریقه کنترل لیفتراک یا یک مرکز کنترل سطح بالاتر. هنگامی که نیاز به مواد از انبار اعلام می شود، چینش موجودی صورت می گیرد که به نوبه خود به مقصد منتقل می شود، این پروسه می تواند برای یک مرکز تولید در کارخانه یا حمل و نقل برای تحویل به مقصد باشد. به همین ترتیب، سیستم های جابجایی مواد (سیستم های جریان مواد) را می توان در این مرحله از فرآیند به هم متصل کرد تا اکثر مسیر حمل و نقل را خودکار کند.

 

فرآیندهای لجستیکی: تولید و انجام سفارش

لجستیک تولید معمولاً از فرآیندهای تنظیم شده در سیستم کانبان (kanban) پیروی می کند (سیستم کانبان یک سیستم برنامه ریزی برای کنترل تولید است. سیستم کانبان اغلب به جریان مواد، اطلاع رسانی و مدیریت زمان برای تولید کالاها تقسیم می‌شود). از آنجایی که نمی‌توان در سیستم‌های برنامه‌ریزی کنترل‌شده به‌طور منعطف عمل کرد، آن‌ها به سیستم مدیریت سطح بالایی از انبار نیاز دارند (که به نوبه خود منجر به هزینه‌های انبارداری بالا می‌شود.) و همچنین متکی به پیاده سازی های پیچیده مانند اصل Jidoka برای شروع فرآیند در زمان نیاز است، نه خیلی زود و به خصوص نه خیلی دیر، به طوری که مواد مورد نیاز را بتوان در زمان مشخص از انبار تحویل داد. از شماره سریال و دسته بندی نیز در تولید استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که مبدا کجاست و همچنین سیستم کیفیت و تکمیل، به طور قابل ردیابی در طول شروع مسیر داخل و از تولید تا مصرف کننده نهایی ثبت می شود. سپس محصولات تولیدی را می توان در آنجا بسته بندی کرد، البته این معمولاً در توزیع انجام می شود.

 

فرآیندهای لجستیکی: حمل و نقل و توزیع

شروع حمل از جایی است که محصولات برای تحویل بسته بندی می شوند. هرچه بسته های بیشتری در روز ارسال شود، این منطقه وسیع تر است و بر این اساس، این فرآیند می تواند پیچیده تر باشد. در طول آماده سازی برای حمل و نقل، ارائه دهندگان خدمات CEP انتخاب می شوند و به این ترتیب حمل و نقل سازماندهی می شود. این پروسه همچنین شامل چسباندن برچسب های مناسب بر روی بسته ها و ارائه مدارک لازم (مثلاً قبض تحویل) می شود. کل این فرآیند همچنین می تواند خودکار باشد. یکی دیگر از بخش های فرآیند بسیار پرخطا، مدیریت هزینه حمل و نقل است که در آن فاکتورهای حمل و نقل مدیریت و بررسی می شود، به همین دلیل است که سطح بالایی از اتوماسیون نیز در اینجا ایجاد شده است تا مداخله دستی تا حد امکان به حداقل برسد. پس از تکمیل تمام فرآیندها، بسته ها آماده هستند برای جا به جایی و ارسال.

 

انتخاب ارائه دهنده خدمات CEP؛ مانند دریافت کالا برای حمل، هدف در اینجا کوتاه نگه داشتن زمان توقف تا حد امکان و بهینه سازی بارگیری است. اگر بسته ای به عنوان مرجوعی بازگردانده شود، این نیز به نوبه خود باید فرآیندهای مختلفی را طی کند. اینها شامل بازرسی کیفیت، پردازش مجدد احتمالی و ذخیره سازی یا دفع مجدد است و یا اگر قبلاً سفارش جدیدی بعد از برگشت خوردن برای محصول وجود داشته باشد، در شرایط مناسب می توان آن را به جای نگهداری مجدد، فوراً بسته بندی و ارسال کرد.

 

همانطور که در بالا توضیح داده شد، فرآیندهای لجستیک شامل بسیاری از مراحل خاص کوچک است که از صنعت به صنعت و از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، یک تامین کننده در صنعت خودرو در فرآیندهای خود با چالش های متفاوتی نسبت به یک فروشنده آنلاین بزرگ در مرکز توزیع خود مواجه است. وقتی دومی ۱۰.۰۰۰ سفارش در دقیقه را هر روز در ساعات اوج در هفته پردازش می‌کند، این به وضوح نشان می‌دهد که چقدر مهم است که مراحل تک تک فرآیند تا حد ممکن کارآمد باشد و به راحتی با یکدیگر هماهنگ شوند. هر ثانیه تلف شده یا هر مرحله فرعی که به حداکثر بهینه سازی نشده باشد، تأثیر منفی تجمعی بر نتیجه عملیاتی دارد.

 

مشاغل در لجستیک

به عنوان مثال، بخش لجستیک سومین صنعت بزرگ آلمان پس از صنعت خودرو و خرده فروشی است. بر این اساس، حرفه های لجستیک بسیار گسترده هستند و طیف های بسیار گسترده ای را نشان می دهند که در همه صنایع وجود دارد.

 

زمینه های فعالیت حرفه های لجستیک عبارتند از:

 •     خدمات فورواردری
 •     انبارداری
 •     تحویل به ارسال کننده
 •     توضیع
 •     وضع
 •     حمل و نقل
 •     مدیریت زنجیره تامین
 •     برنامه ریزی لجستیک

 

علاوه بر این، امور لجستیک نیز نقش عمده ای در حمل و نقل چند وجهی ایفا می کند، و به همین ترتیب، نیاز زیادی به الزامات لجستیکی خاص در فناوری اطلاعات، برای متخصصان این صنعت، توسعه دهندگان برنامه ها و مدیران اطلاعات وجود دارد. همین امر در زمینه فروش و کنترل نیز صدق می کند.

 

مشاغل و موقعیت های خاص در این بخش به شرح زیر است:

 

 •     کارمند خدمات حمل و نقل و تدارکات
 •     کارمند پیک، کوریر و خدمات پستی
 •     کارمند تخصصی انبار
 •     کارشناس لجستیک انبار
 •     مدیر انبار
 •     تحویل گیرنده از انبار
 •     مدیر مدیریت مواد
 •     متخصص صادرات و واردات
 •     مدیر حمل و نقل
 •     دیسپچر
 •     اپراتور لیفتراک
 •     راننده حرفه ای
 •     مدیر ناوگان
 •     نماینده خرید
 •     مدیر زنجیره تامین
 •     برنامه ریز لجستیک

 

همچنین برنامه های تحصیلی بیشتر و بیشتری وجود دارد که به طور واضح با برنامه های تدارکات یا مدرک عمومی، مانند مدیریت بازرگانی، که تمرکز یا تخصص در تدارکات را ارائه می دهند، سروکار دارند.

 

خلاصه

در لجستیک، جریان موجودی ها، اطلاعات و اشخاص، برنامه ریزی، مدیریت و کنترل می شوند. بنابراین، زندگی اقتصادی و اجتماعی هر فرد با الزامات، وظایف، فرآیندها و راه حل های لجستیکی گره خورده است. لجستیک را می توان به زیر حوزه های مختلف تقسیم کرد و از فرآیندهای مخصوص متعددی تشکیل شده است که برای اطمینان از اجرای یکنواخت و صحیح فرآیند به هم متصل می شوند. به ویژه در بخش اقتصادی، لجستیک با افزایش سطح اتوماسیون به توسعه خود ادامه می دهد. استفاده از آخرین فن آوری ها در لجستیک به این معنی است که هزینه های فرآیند و زمان فرآیند و همچنین خطاها بیش از پیش کاهش می یابد. در دسترس قرار دادن کالاها به روشی مدرن مستلزم شفافیت و سرعت فزاینده ای است که می توان آن را در تکامل لجستیک نیز مشاهده کرد.

گروه حمل و نقل سعادت با سابقه بیش از ۷۵ سال در صنعت حمل و نقل و لجستیک به صورت باربری خرده بار و دربستی، حمل و نقل داخلی و بین المللی و انبارداری با داشتن شعبه در مراکز استان های کشور و همچنین نمایندگی در کشور های اروپایی، خاور میانه و شرق دور، از سردمداران این صنعت در کشور می باشد.

 

تهیه شده در دپارتمان تحقیق و گسترش گروه سعادت

سوالات متداول

لجستیک چیست؟

فرآیند برنامه ریزی و اجرای کارآمد حمل و نقل و نگهداری هر نوع کالا، (مانند محصول و اطلاعات) از مبدا تا نقطه مصرف است. هدف لجستیک برآوردن نیازهای مشتری به موقع و مقرون به صرفه است.

مدیریت لجستیک چیست؟

مدیریت لجستیک، حکمرانی عملکردهای مدیریت زنجیره تامین است که به سازمان ها کمک می کند تا فرآیندهایی را برای جابجایی و ذخیره سازی کالاها برنامه ریزی، مدیریت و اجرا کنند.

به این مطلب امتیاز بدهید

میانگین ۴.۵ / ۵. تعداد آرا: ۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

02188926620